נדיה גורנשטיין

אמנית רב תחומית היוצרת בטכניקות של פיסול, ציור, צילום ודפוס לצד מלאכות מסורתיות ועד לאמנות דיגיטלית. אקלקטיות היא עבורי צורת חשיבה ושפה, אני פועלת במדיום של קולאז' כתפיסה רחבה הכוללת דו-מימד, אסמבלאז', תלת-מימד וקולאז' דיגיטלי.

אני מחברת חומרים, אובייקטים, טכניקות, סגנונות ותקופות. משלבת 'רדי מייד' עם עץ, נייר, טקסטיל ומתכת ויוצרת דמויות ועולמות דמיוניים, הנעים בין הביוגרפי לפנטסטי-אניגמטי תוך הפשטה צורנית של מרקמים וצורות. אני מוציאה את האובייקטים מהקשרם ויוצרת הזרה; מפרקת ומרכיבה מחדש בקומפוזיציות המעניקות להם משמעות חדשה. העבודות שלי משקפות הומור ביקורתי וראיית עולם רב-תרבותית.

מילדות, יש בי תשוקה עזה לאספנות ומשיכה לחפצים, בעיקר חפצי תרבות (ארטיפקטים) טעוני משמעויות ובעלי הקשר היסטורי: צעצועי עבר, מכשירים, כלים ישנים, דימויים גרפיים וטיפוגרפיה ישנה שאני מוצאת בשוקי פשפשים ברחבי העולם או פשוט ברחוב, חלקי מנגנונים שנזרקו במוסכים, לצד "מציאות" מהטבע וחלקי חפצים שנפלטו מהים.

היצירה שלי נובעת מצורך עז לגעת בחומר, דווקא בעידן הדיגיטלי והוירטואלי. ליצור משהו פיסי וממשי בעולם של ייצור המוני ולא פרסונלי, ללא מגע יד אדם. העולם שלנו היום מקדש שלמות, מעלים "פגמים", סוגד למוצרי צריכה חדשניים ורודף טרנדים. כתגובת נגד, אני מוצאת את העוגן הפרטי שלי דווקא בדבר שהתיישן, נסדק ובדיוק בגלל זה הוא כל כך אנושי, אישי ורלוונטי.

אני מושפעת מאד מאסתטיקה יפנית על ההיברידיות שלה, בין הפשוט למורכב; בין הוואבי-סאבי (מינימליסטי, פגום חומרי וצנוע) ועד לקאוואי (בארוקי, גדוש וצבעוני). אני אספנית אדוקה של ארטיפקטים יפניים ובבבעלותי אוסף עצום של בובות קוקשי יפניות (בובות עץ מינימליסטיות, נטולות גפיים ומלאות הבעה) שמשפיעות ומחלחלות ליצירה ולדימויים שלי.

בתהליכי העבודה אני נעזרת במחקר טקסטואלי, חזותי ומעשי. אני נהנית ללמוד עוד ועוד טכניקות לשימוש בחומרים לצד מחקר תרבותי-היסטורי. היצירה המעשית היא עבורי משחק מסקרן ואינטואיטיבי, כמו לצאת לטיול ולהרפתקה בעקבות הלא נודע.

כנסי לאתר המהמם של נדיה כאן

לאינסטגרם פה

ולדף שלה בפייסבוק

בימים אלו משיקה תערוכת יחיד "חדר משלך"  בגלריה B.Y5 בתל אביב, התערוכה מתקיימת עד 31.7.21

++++++++

לראיון המלא עם נדיה לחצי כאן